Žít Budějovice

24. ledna 2013 v 2:05 | Adéla C. Sova |  Míření
Protože v poslední době nic moc nedělám, ačkoliv bych se měla učit a následující text je výsledkem
přemožení vlastní lenosti a flákačtví (z čehož mám radost) nemohu jej proto nezveřejnit.
Jedná se o závěrečnou esej k předmětu Budoucnost demokracie. Ale možná to ani esej není. Vlastně jsem si docela jistá, že nesplňuje parametry čistokrevné eseje.
Taky mám znatelný problém s tím, čemu se říká akademický jazyk/psaní.
A dost možná tam mám i nějaké faktické chyby nebo obraty, které jsou nekorektní a zavádějící.
A bez mučení se přiznávám, že jsem nezačala psát včas a tak je text trochu uspěchaný. Abych stihla půlnoční uzávěrku. Kterou jsem beztak nestihla.
Za případné připomínky budu proto vděčná.Budoucnost demokracie
Esej na téma
Občanská iniciativa v aglomeraci menší než pražské

Ve svém eseji bych ráda navázala na přednášku Matěje Hollana o občanské iniciativě, neboť pocházím z města sic menšího, než je Brno, ale v míře občanské iniciativy nijak za nímpokulhávajícího - z Českých Budějovic.
České Budějovice, téměř stotisícové krajské město, se mohou pyšnit malým a kompaktním historickým centrem, které je srdcem celého města. Nejspíš proto, že je zde vysoká koncentrace pohostinských zařízení, kde se sdružují jak pracující, tak studenti a kde se tak všichni potkávají. Budějovice nejsou anonymním městem a zcela jistě jsou městem, kde má občanská iniciativa své místo a své lidi.Budějovice petiční

Během svých studentských let jsem podepisovala dvě petice - první byla za zachování Fresh Pizzerie U Žáby, respektive za prodloužení nájemní smlouvy magistrátem. Druhá byla proti zrušení nočních linek MHD.
Petice podporující pizzerii Fresh vznikla 2. dubna 2009 a žádala radní, aby prodloužili nájemní smlouvu na dobu určitou. Pronajímateli prostor a majiteli restaurace Ladislavu Vrabelovi vypršela nájemní smlouva a magistrát nechtěl tuto prodloužit. Proslýchalo se, že vztahy pana Vrabela a jednoho z nájemníků domu, ve kterém se restaurace nachází, nebyly vřele sousedské. Onen nájemník byl nejen sousedem pizzerie, ale také tajemníkem magistrátu a jmenoval se Zdeněk Řeřábek. Proslýchalo se rovněž, že došlo ke střetu zájmů, když pan Řeřábek byl přítomen hlasování o prodloužení nájemní smlouvy a hlasoval proti. Stejně tak se proslýchalo, že jsou zde jiní zájemci, kteří by byli ochotni platit větší nájemné magistrátu.
Petici podepsalo 1478 občanů, ale rada města na ni nikterak nedbala, nedbala ani na další apely o přezkoumání. Pan Vrabel se obrátil na Krajský soud, ale ani ten nerozhodl v jeho prospěch - v prosinci 2012 rozhodl o příkazu k vyklizení Fresh Pizzerie U Žáby.
V těchto dnech se pizzerie přesouvá do nových prostor. Co bude v původním prostoru, není zatím známo.
Co se Budějovičanů dotklo znatelně, bylo zrušení nočních linek. Možná se to nedotklo všech Budějovičanů stejnou měrou, ale míra utrpení studentů, kteří se neměli jak vracet z večírků byla ohromná.
Petiční místa byla po všech studentských hospodách a petici podepsalo celkem 1364 občanů (kolik z toho bylo kavárenských povalečů se nikde neuvádí), mnohem silnější byla podpora na sociálních sítí, kde se do skupiny proti zrušení nočních linek přidalo na sedm tisíc lidí.
Linky byly ale přesto zrušeny, studenti zahalili město černým suknem a primátor Juraj Thoma se ustrnul a ponechal linku 50, která několikrát za noc vozila studenty a studentky k vysokoškolským kolejím.
Ovšem v roce 2011 se Dopravní podnik, k radosti všemu nočnímu obyvatelstvu, rozhodl linky obnovit. Příjemným překvapením po obnovení bylo, že řidič autobusu již nevymáhá třicet korun za jízdné (mnohdy poslední studentovy peníze, které si zašil do klopy pro případ nouze), ale unavenému cestujícímu postačí jen obyčejná denní jízdenka za 13,-Kč.
Dalo by se říci, že petice jsou v jistých českobudějovických kruzích velmi oblíbeny, avšak nemají takový účinek, jaký by si petenti přáli.

Budějovice občanské

Jedna z největších a nejznatelnějších iniciativ na chodu města je beze sporu Hnutí Občané pro Budějovice (zkráceně HOPB), které vzniklo v roce 2010 jako reakce na korupční zastupitelstvo napojené na mafii z přilehlé Hluboké nad Vltavou a na zastupitele, které nejen jejich kmotřenci oslovovali familiérním "kmotře". V této souvislosti padala jména jako Pavel Dlouhý a Martin Kuba.
Hnutí Občané pro Budějovice hlásali "průhledné veřejné zakázky, posílení komunikace s občany, studentský parlament" a další. Byli pro "tři pé": průhledné, prosperující a přívětivé město. Zahájili kampaň, k jejíž podpoře se přidalo mnoho občanů, "řadoví" občané se objevili i na kandidátce (např. můj středoškolský učitel Základů společenských věd Martin Volný nebo studentský organizátor všemožného kulturna Martin, řečený Kolda, Kolář), proběhl i pochod městem, kdy bylo parafrázování vynášení smrtky, a vynášeli se kmotři. Tedy jen ti papundekloví.
V komunálních volbách kandidovali společně se Starosty a byli úspěšní - ODS, lidově řečeno, ostrouhala a HOPB získali osm křesel v obecním zastupitelstvu.
V roce 2012 kandidovali do Zastupitelstva Jihočeského kraje společně se spřízněnými Jihočechy 2012, kteří získali 9 mandátů, za HOPB to byly mandáty dva.
Velkým úspěchem pro HOPB bylo zvolení jejich člena - Mgr. Jiřího Šestáka senátorem v loňských senátních volbách. (Za zmínku jistě stojí i to, že v Českých Budějovicích se v jako jediném městě v České republice sešli v druhém kole volby do senátu dva pravicoví kandidáti - již zmíněný Jiří Šesták, zastupitel a ředitel Jihočeského divadla a RNDr. Jan Zahradník, bývalý jihočeský hejtman za ODS.)
Budějovice proti komunistům

Ačkoliv v senátních volbách dali Budějovičtí přednost modré barvě, po sečtení hlasů do zastupitelstva zablikaly mapky oranžově a červeně.
A to se velmi dotknulo jihočeských studentů. Koalice ČSSD a KSČM a hlavně dosazení Vítězslavy Babákové na resort školství a kultury nebylo studentům po chuti. První vlna protestů se valila z třeboňského gymnázia a záhy se připojili studenti z ostatních měst a jádro protestujících se přesunulo do Českých Budějovic. Petici podepsalo víc než deset tisíc lidí, pořádaly se protesty, školy vyhlašovaly stávky, studentům byla vyjadřována podpora jejich pedagogy, rektorem Jihočeské univerzity Liborem Grubhofferem, ale i osobnostmi kulturního a politického dění - Olgou Sommerovou, Janem Rejžkem, Janem Urbanem a také senátorem Jiřím Šestákem. Ti všichni se zúčastnili protestu na náměstí Přemysla Otakara II., kde se sešlo přes sedm stovek lidí. Došlo i na hladovku.
Protesty byly výrazné a zapálení studentů bylo neutichající. V čase, kdy protesty byly nejsilnější, tedy během listopadu se mí budějovičtí facebookoví přátelé zřídkakdy zabývali ve svých příspěvcích něčím jiným, než protesty. Ti radikální dokonce vyhrožovali "smazáním z přátel" těm, kteří by se snad opovážili vyjádřit sympatie s komunisty.
Došlo k vyjednávání s hejtmanem Jiřím Zimolou, které neskončilo nijak slavně. Zimola nabídl zástupcům studentstva účast na chodu města, studenti ale odmítli vyjednávat se zastupiteli z řad komunistů. Zimola rovněž prohlásil, že studentským požadavkům odvolání Babákové nehodlá vyhovět, neboť byla zvolena v demokratických volbách.
A tak studenti drží putovní hladovku, Babáková je stále ve funkci (i když v současné době je na neschopence, neboť ji protesty proti její osobně pošramotily zdraví a ona se léčí).
Jedním z argumentů studentů proti komunistické radní bylo, že nechtějí v resortu školství a kultury někoho, kdo je za stejnou stranu, která byla před rokem 1989 zločineckou organizací porušující lidské svobody a práva.
Na podobnou notu hraje i dvoudenní hudebně divadelní festival Budějovický manifest, který má za cíl připomínat, že politické strany, které potlačují svobody jednotlivce nebo potlačují menšiny, nejsou v pořádku, stejně tak násilné rasové a xenofobní útoky, korupce, zásahy proti volnému shromažďování ze strany státních orgánů. Snaží se poukázat i na lhostejnost nebo strach vyjádřit vlastní názor.
Na tomto festivalu se návštěvník setká s velmi rozmanitými umělci a performery různých etnik, různých národností a různých hudebních žánrů.
Letos v návaznosti na studentské protesty vznikla série fotografií na téma "Jak nám sluší třešničky?", kde se fotili nejprve organizátoři a pak i návštěvníci s třešněmi před obrázkem budějovické Černé věže v různých žertovných pozicích.

Budějovice studentské

Petice možná Budějovičanům příliš nevycházejí. Oproti tomu kulturní akce jako právě Budějovický manifest jsou jejich silnou stránkou.
A nejsilnější je jistě českobudějovický Majáles, který probíhá zpravidla na přelomu května a června, trvá celý týden, po který město ožívá díky divadlům, workshopům, promítání filmů a především koncertům po celém městě a také studentskému průvodu a volbě krále. Člověk by nad tím možná pokrčil rameny - festival, no a co? Budějovický Majáles je ale unikátní tím, že jej organizují studenti, po většinou středoškolští, ve svém volném čase. Díky grantům a sponzorům je celý festival zadarmo. Jediný peníz, který jde na provoz festivalu od návštěvníka je z prodeje placek a triček s logem Majálesu.
A je to festival, který mají budějovičáci rádi. A podporují jej. Po skončení Majálesu 2012 se ukázalo, že organizátoři jsou v červených číslech. Festival byl prodělečný přibližně o 70 000,-Kč. Organizátoři vyhlásili sbírku na podporu, jejíž základna byla v Horké vaně, vyhlášené budějovické kavárně, kam mohli lidé libovolně přispívat. Do týdne byl dluh smazán a Majáles měl rozpočtový štít opět čistý.

Budějovice kulturní

Majáles je jedinou z ryze studentských aktivit mladých Budějovičanů. Avšak zdaleka ne jedinou.
V Českých Budějovicích působí dvě iniciativy, které organizují rozličné hudební produkce koncerty.
Jednou z nich je Hukot, který vznikl v roce 2007 a od té doby uspořádal nespočet klubových koncertů a autorských čtení. V posledních letech se jeho hlavní devízou stal podzimní Literární večer - třídenní festival alternativní hudby, divadla, filmu a poezie a potom červnový Buskers fest - festival pouličního umění, kdy se jeden červnový den ulice města naplní výtvarnickými performery, hudebníky, divadelníky a básníky a celá produkce pak vyvrcholí koncertem zvučných jmen na hlavním pódiu u řeky.
Druhá skupina nadšenců se nazývá Noise Aussault Agency Budweiss, ale nikdo jim neřekne jinak než NAAB. Cizímu uchu může znít název brutálně, přitom skrývá přibližně šest až sedm mladých gentlemanů, kteří se snaží hájit čest budějovické scény koncerty kapel hrajícími math rock, noise, screamo, a dalšími, běžnému občanovi neznámými styly. A daří se jim ucho příchozího posluchače obohacovat o hudbu nejen českých kapel, ale i zahraničních evropských, i zahraničních amerických. Začali v roce 2008 a pokračují vytrvale se stejnou rock&rollovou vervou.

V Českých Budějovicích by chtěl žít každý, říká klasik. Na druhou stranu, je mnoho lidí, kteří v Českých Budějovicích žijí, ale počítající se mezi, slangem Jana Urbana, delfíny, kteří o mnohém z výše zmíněného nevědí příliš.

Zdroje:
http://www.volby.cz/
http://www.obcaneprobudejovice.cz/index.php
http://ceske-budejovice.cz/1/2/index.php
http://www.c-budejovice.cz/attachment.ashx?id=3874
http://www.petice.net/petice/57/tisk.pdf
http://www.budejovickymajales.cz/
http://naab.xf.cz/
http://www.facebook.com/pages/Hukot/187820196234
http://buskersfestbudejovic.wix.com/buskersfest
http://www.budejovickymanifest.cz/manifest.html
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama