Zen, zebra a eman

13. ledna 2013 v 3:31 | Adéla C. Sova |  Míření
Místo večerníčku jsem si včera před spaním pustila prezidentskou super debatu. Zdálo se mi, že reality show Česko hledá prezidenta se na těch sto dvacet minut změnila ve vědomostní kvíz. Prazážitek z dětství. Přišlo mi, jako kdyby Čt hledala inspiraci u tv Nova v archívu a rozhodla se pospojovat Chcete být milionářem - rozstřel a Nejslabší, máte padáka. Nemohla jsem se zbavit pocitu nedůstojnosti a neúcty.

Václavu Moravci chybí už jen rákoska.


Nechtěla bych mu upírat jeho letité zkušenosti ze všech možných i nemožných debat, ani jeho znalost témat, kauz, politiků, kandidátů. Ale jeho styl se mi nelíbí. Jeho drzost mě uráží. Hlavně to skákání do řeči. A poklepávání na hodinky a sklepákovské "tak posledních deset sekund, protože na nás bliká červené světélko, že už přetékáme do basketbalu". Věřím, že to není nic lehkého ukočírovat debatu devíti kandidátů a narvat jejich názory do necelých osmi minut. Ale trénoval na to dlouho. A pak, ani ty otázky mi nepřišly nikterak určující. Volili byste českou značku? Kdy byste promlouvali k národu? Na Vánoce nebo v na Nový rok? Snad se přes názory na tyto věci vysílají signály, ale je to skutečně důležité?

Myslím si, že Moravce bylo již dost. Což takhle dát prostor jiným? Osobně mám z tváří Čt ráda tyto pány a dámu: Jakuba Železného, Daniela Takáče, Jiřího Václavka a Pavlínu Kvapilovou. A přijde mi smutné, že Václav Moravec má jakýsi monopol pro politické debatní seance.

Na večerníček jsem se vždycky vydržela koukat až do konce. Možná, kdyby měl večerníček sto dvacet minut, tak bych to taky nevydržela, ale takový prostor v televizi žádná pohádka nikdy nemá (leda Harry Potter, to je dlouhá pohádka sama o sobě, natož když do ní nacpou reklamy po dvacetiminutových intervalech). A tak jsem debatu dokoukávala až po odvolení a po odpolední kávě. Volila jsem Ťáňu Fischerovou, protože je ze všech kandidátů nejlidštější a protože by se mi líbilo, kdyby naší prezidentkou byla žena s tak čistou duší a s tak čirými postoji.

Táňa Fischerová se mi v té super debatě líbila, byla klidná a rozvážná. Neméně se mi líbila Zuzana Roithová, pracovitá, spravedlivá a silná politička, která mě zaujala něčím ve tváři - sympatickou vlídností. Karel Schwarzenberg si držel svůj styl lehkého odstupu skrz trefné humorné bonmoty. Vladimír Franz vyčníval svými znalostmi z kultury, které by od klasického kandidáta nikdo nečekal. Janu Bobošíkovou bych nikdy nikam nezvolila, ale obdivuju její sebevědomí a vyřídilku. Přemysl Sobotka na mě působil jako slušný pán, který to myslí dobře. Jen mi přišlo, že ho za celé období, kdy probíhaly kampaně, vidím úplně poprvé. Jiří Dienstbier se snažil všem ukázat, jaký je mazák, jenže není. A působil jako nevybouřený uličník. "Na zahraničních návštěvách bych reprezentoval názory vlády," to je jediná věta, kterou si pamatuji, že pronesl Jan Fischer. Jinak vůbec nic. Je pro mě jako Exebeche - mluví, ale neříká nic. A Zemanovi jde z očí křiváckej pohled. Ale na druhou stranu má jasný charisma a je vtipný.

Výsledky prvního kola voleb jsou na světě. Mám z nich radost. Velmi mě těší vysoká volební účast. A bylo by sakra príma, kdyby oblíbenost sportu "volba prezidenta" každých pět let stoupala.

Neméně se mi líbilo, že výsledky nepotvrdily statistické prognózy - favorit Jan Fischer a skoro outsider Jiří Dienstbier měli téměř stejný počet hlasů.

Taky se mi líbí hláška Bobo, která odmítá komukoliv vyjádřit podporu: "Rozhodně nebudu doporučovat svým voličům, aby volili eurofederalistu Miloše Zemana a nebo eurohujera Karla Schwarzenberga."

Co se mi nelíbí, je, že ČSSD vyjádřila podporu Miloši Zemanovi, ačkoliv tvrdí, jak je reformní, novolevicová a její Jiří Dienstbier jasně vyjadřoval nesouhlas s Milošem.

V druhém kole prezidentské volby dám svůj hlas Karlu Schwarzenbergovi.

Racionální důvody pro to nemám. Zeman nedělal zemi dobře v dobách opoziční smlouvy, Schwarzenberg je členem této vlády a tak nese spoluzodpovědnost za stav současný. Ale na politické rozbory seru. I na volební kalkulačku (podle které beztak víc souhlasím s Karlem než s Milošem). Karel byl fešák, když byl mladý a i teď je to frajer.


Jméno Schwarzenberg obsahuje slovo "zen" a taky slovo "zebra". Jméno Zeman obsahuje jenom "eman".
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Koho budete volit v druhém kole prezidentské volby?

Karla Schwarzenberga
MIloše Zemana

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama