Potah, odkašlání

6. ledna 2013 v 2:22 | Adéla C. Sova |  Domněnky
Bzučení zářivek. Škrtnutí zápalky. Kkkšššrt. První potah. Výdech. Odkašlání.
Intoxikace kávou. Přílišná bdělost. Nemůžu jít spát, ale nemůžu dělat nic důležitého, jako třeba se učit.
Dělám si přestávky, dávám si pauzy mezi nicneděláním a nicneděláním.
Malá kulička korundu. Korund je druhý nejtrvrdší kámen hned po diamantu. A přitom slovo "korund" zní o dost víc tvrdě než "diamant".

Diamant má stejné molekulární složeni jako uhlík. Nebo jak nás to učili na gymplu? Kdy se příroda rozhodne, co bude diamant a co bude uhlík? Píše si seznam pro a proti? Krvavé diamanty. Chtěl by být uhlík diamantem a nechat ze zbrousit do něčeho, po čem lidé šílí?
Korund se používá při výrobě obkladových dlaždic - rozmělňuje materiál, ze kterého se pak slepí dlaždice, na písek. Korund o korund se tře tak dlouho, dokud z nich nezbyde nic.
Měly jsme s Livií výtržnickou myšlenku, když jsem jí říkala, že je to druhý nejtvrdší kámen na světě.
"To bych chtěla vyzkoušet, víš? Kdybys měla těch kuliček víc - jednu hodit třeba z okna, a pak vidět, jestli se rozbije," uvažovala Livia.
"No, já si myslím, že kdybych tou kuličkou mrštila proti dlaždičce v koupelně, tak se ta dlaždice rozbije," odvětila jsem já a viděla, jak se Livii v oku zablíštila zvídavost.
"Chtěla bys to zkusit, viď," zeptala jsem s představou v hlavě, jak se dlaždice rozbíjí a jaký skvělý zvuk by zazvonil na celou koupelnu, na celé patro, při úderu kuličky o dlaždičku.
"Ale to by bylo dost výtžnické," poznamenala jsem po chvilce vzrušeného ticha, kdy jsme si obě představovaly ten skvělý okamžik destrukce. Ten ale vedl k tomu, že ani jedna z nás nechtěla být tou, která rozbije dlaždici. A tak zvídavá myšlenka na testování tvrdosti korundu a dlaždic zůstala jen u myšlenky.
Nechtěla bych zničit dlaždičku v koupelně, ale chtěla bych zjistit, jestli to korundová kulička vůbec zmůže. Rozbil by vůbec korund, díky kterému může dlaždice vzniknout svoje dítě? Nepraskl by radši ještě před dotekem? Je to dost velká kulička na ničení? Záleží na velikosti a nebo jí stačí její tvrdost? A v neposlední řadě - mám v ruce dost síly na to, abych jej mrštila tak silně, že by to dlaždice nevydržela a pukla?
Dvě cesty: domněnky a činu.
Zůstávám u domněnek, činy mi jsou vzdálené. Tolik kávy, bolí mě žaludek. Dávám si další pauzu v nic nedělání.
Bzukot zářivek, škrtnutí zápalky, potah, výdech, odkašlání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama