Leden 2013

Žít Budějovice

24. ledna 2013 v 2:05 | Adéla C. Sova |  Míření
Protože v poslední době nic moc nedělám, ačkoliv bych se měla učit a následující text je výsledkem
přemožení vlastní lenosti a flákačtví (z čehož mám radost) nemohu jej proto nezveřejnit.
Jedná se o závěrečnou esej k předmětu Budoucnost demokracie. Ale možná to ani esej není. Vlastně jsem si docela jistá, že nesplňuje parametry čistokrevné eseje.
Taky mám znatelný problém s tím, čemu se říká akademický jazyk/psaní.
A dost možná tam mám i nějaké faktické chyby nebo obraty, které jsou nekorektní a zavádějící.
A bez mučení se přiznávám, že jsem nezačala psát včas a tak je text trochu uspěchaný. Abych stihla půlnoční uzávěrku. Kterou jsem beztak nestihla.
Za případné připomínky budu proto vděčná.Budoucnost demokracie
Esej na téma
Občanská iniciativa v aglomeraci menší než pražské

Ve svém eseji bych ráda navázala na přednášku Matěje Hollana o občanské iniciativě, neboť pocházím z města sic menšího, než je Brno, ale v míře občanské iniciativy nijak za nímpokulhávajícího - z Českých Budějovic.
České Budějovice, téměř stotisícové krajské město, se mohou pyšnit malým a kompaktním historickým centrem, které je srdcem celého města. Nejspíš proto, že je zde vysoká koncentrace pohostinských zařízení, kde se sdružují jak pracující, tak studenti a kde se tak všichni potkávají. Budějovice nejsou anonymním městem a zcela jistě jsou městem, kde má občanská iniciativa své místo a své lidi.

Zen, zebra a eman

13. ledna 2013 v 3:31 | Adéla C. Sova |  Míření
Místo večerníčku jsem si včera před spaním pustila prezidentskou super debatu. Zdálo se mi, že reality show Česko hledá prezidenta se na těch sto dvacet minut změnila ve vědomostní kvíz. Prazážitek z dětství. Přišlo mi, jako kdyby Čt hledala inspiraci u tv Nova v archívu a rozhodla se pospojovat Chcete být milionářem - rozstřel a Nejslabší, máte padáka. Nemohla jsem se zbavit pocitu nedůstojnosti a neúcty.

Václavu Moravci chybí už jen rákoska.


Divím se...

10. ledna 2013 v 5:28 | Adéla C. Sova |  Domněnky

Jak se vyrovnat s lidskou hloupostí, omezeností, s intrikami, klacky házenými pod nohy, nepřejícností?

"No a když jste ta budoucí elita...," uvozoval velmi často a s oblibou náš češtinář na gymnáziu svůj výklad o literatuře a jazyce, "...tak to, co vám teď řeknu, bude jakýsi gymnaziální nadstandart," pokračovala ona kouzelná formulka a po níž následovala sleď informací, které nám měli být k užitku, které nás měly obohatit, přivzdělat a které z nás, tím, že je známe, měli udělat onu elitu.
My, jako mladí nasraní pubesceti

Potah, odkašlání

6. ledna 2013 v 2:22 | Adéla C. Sova |  Domněnky
Bzučení zářivek. Škrtnutí zápalky. Kkkšššrt. První potah. Výdech. Odkašlání.
Intoxikace kávou. Přílišná bdělost. Nemůžu jít spát, ale nemůžu dělat nic důležitého, jako třeba se učit.
Dělám si přestávky, dávám si pauzy mezi nicneděláním a nicneděláním.
Malá kulička korundu. Korund je druhý nejtrvrdší kámen hned po diamantu. A přitom slovo "korund" zní o dost víc tvrdě než "diamant".